Browse By

Wszystko o depilacji

Jednym z popularniejszych zabiegów kosmetycznych okazuje się być depilacja. Dziś za kanon piękna uznaje się jędrne i gładkie ciało, dlatego tak wiele kobiet dba o regularne usuwanie zbędnego owłosienia. Depilacja może jednak przybierać różne formy. Niektórzy golą się codziennie, inni stawiają na wygodę i korzystają z takich zabiegów raz w miesiącu. Wybór metody depilacji zależy nie tylko od naszych upodobań, ale przede wszystkim od rodzaju skóry.

Domowe sposoby depilacji

Depilacja stała się dziś powszechnie wykonywanym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wiele pań decyduje się na przeprowadzenia takiego zabiegu w zaciszu domowym. W pozbyciu się owłosienia mogą nam pomóc takie produkty jak:

  1. maszynka jednorazowa
  2. depilator elektryczny
  3. kremy do depilacji
  4. plastry woskowe

Depilacja w salonie kosmetycznym

Formą depilacji pozwalającej pozbyć się owłosienia na stałe jest depilacja laserowa. Jej działanie polega na tym, że światło lasera jest pochłaniane przez barwnik skóry i włosów, która skutecznie niszczy cebulkę włosa. Dla uzyskania jak najlepszego efektu zaleca się wykonanie serię takich zabiegów. Niestety taka forma depilacji nie jest wskazana we wszystkich przypadkach. Przed zapisaniem się na zabieg powinniśmy skonsultować swój przypadek z dermatologiem. Taki zabieg nie jest wskazany w momencie zażywania leków na nadciśnienie, tabletek antykoncepcyjnych czy antybiotyków. Z zabiegu wykluczone są także kobiety w ciąży czy osoby z różnymi rodzajami chorób skórnych.

Alternatywa – depilacja pastą cukrową

Idealną propozycją bezpiecznej depilacji dla alergików oraz osób mających problemy z pękającymi naczynkami okazuje się być depilacja pastą cukrową. W przypadku tej metody owłosienie znika na około trzy tygodnie, po tym czasie ten zabieg pielęgnacyjny trzeba powtórzyć.

Zalety depilacji cukrowej

– jest mniej bolesna niż depilacja gorącym woskiem

– nie podrażnia skóry

– nie naraża skóry na poparzenie

– pozwala na usuniecie nawet niewielkich włosków

– nie wymaga stosowanie specjalnych preparatów kosmetycznych

Metody depilacji pastą cukrową

Taką depilację najlepiej jest przeprowadzać w salonie kosmetycznym. Doświadczona osoba wie jak prawidłowo rozprowadzić pastę i jak usunąć owłosienie z danej części naszego ciała. Jedną z metod depilacji pastą cukrową jest metoda na zimno. Wówczas kawałek takiej pasty rozgniatamy w dłoniach i umieszczamy na fragmencie skóry. Po jej ułożeniu należy ją energicznym ruchem ręki oderwać. Ten produkt do depilacji jest bardzo wydajny. Kosmetyczki zapewniają, że jedną kulką pasty cukrowej można wydepilować nawet całą łydkę.

Metoda na ciepło. To kolejny wariant depilacji pastą cukrową. W tym przypadku cały zabieg należy zacząć od umieszczenia miski z pastą w gorącej kąpieli wodnej. Do jej nakładania przydatna może okazać się drewniana szpatułka i kawałki materiału do odrywania pasty. Reszta pozostaje bez zmian. Pastę bowiem usuwa się energicznym ruchem ręki. Z takiego zabiegu można skorzystać na przykład w tym miejscu – depilacja pastą cukrową. Profesjonalna i doświadczona kosmetyczka wykona ten zabieg sprawnie i w miarę bezboleśnie.

Elektroliza – skuteczna depilacja

Niektóre salony kosmetyczne na stałe wprowadziły do swojej oferty zabieg określany mianem elektrolizy. Na czym on polega? Otóż jest to zabieg trwałego usuwania owłosienia za pomocą igiełki, która zostaje wprowadzona do kanału mieszka włosowego. Kolejnym etapem zabiegu jest natomiast zniszczenie mieszka z pomocą dozowanego poziomu prądu. Jednak w przypadku zdecydowania się na tę trwałą metodę depilacji, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów.

Laserowa depilacja twarzy

Owłosienia na twarzy wbrew pozorom to nie tytko problem mężczyzn. Również niektóre panie zauważają u siebie tendencje do pojawiania się lekkiego zarostu, który jednak nie wpływa korzystanie na ich wygląd. Jednym ze sposobów walki z owłosieniem na twarzy okazuje się być między innymi depilacja laserowa przy użyciu wiązki światła. W ten sposób mieszek włosowy zostaje uszkodzony i obumiera. Według ogólnie dostępnych danych taki zabieg laserem pomaga i co najważniejsze przynosi długotrwałe efekty.

Przyczyny nadmiernego owłosienia

Czasami nadmierne owłosienie pojawiające się na twarzy może być spowodowane chorobą. Taki stan tłumaczony jest między innymi objawem problemów hormonalnych czy niektórych chorób o podłożu endokrynologicznym jak przyrost kory nadnerczy, czy chorób o podłożu ginekologicznym jak guzy jajnika. W takim wypadku zawsze warto skonsultować się z lekarzem i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Depilacja brazylijska

Popularnym zabiegiem upiększającym w licznych salonach kosmetycznych okazuje się być również depilacja brazylijska. Jednak, aby zabieg ten mógł zostać wykonany długość włosów powinna wynosić minimum 0,5 cm. Sam zabieg wykonywany jest przez kosmetyczkę za pomocą specjalnej szpatułki, na której rozprowadzony jest płynny i rozgrzany wosk. Na tak rozłożony na skórze wosk nakłada się bawełniany plaster, który następnie należy oderwać energicznym ruchem ręki w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków.

Czy taka depilacja ma jakieś minusy? Wydaje się, że największą wadą tego rodzaju depilacji jest przede wszystkim ból i podrażnienie skóry. Cenna wskazówka! Jeśli chcemy zaraz po zabiegu nieco uśmierzyć ból, wtedy zalecane jest nałożenie na wydepilowane miejsce preparatu nawilżającego.

Przeciwwskazania do zabiegu

Ten rodzaj depilacji nie jest jednak wskazany dla każdego. W szczególności powinny go unikać osoby, które mają problem ze słabymi naczynkami czy z chorobami skóry. Dermatolodzy odradzają wykonywanie tego zabiegu również osobom chorującym na cukrzycę lub na stałe przyjmującym różnego rodzaju leki (zob. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412348,depilacja-miejsc-intymnych-zwieksza-ryzyko-zakazen.html). Dlatego przed zapisaniem się na zabieg warto rozważyć wszelkie za i przeciw.